Ładowanie…

II Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Warszawa – Monte Cassino pod patronatem Senator Anny Marii Anders

12-25 maja 2017
Aktualności

Wspomnienie o Pani Jolancie Zagajewskiej

W sobotę, 24 czerwca w Krośniewicach odbyły się uroczystości pogrzebowe pani Jolanty Zagajewskiej – opiekuna „Andersówki”. Do Krośniewic – miejsca urodzenia gen. Władysława Andersa – przyjechali uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Warszawa – Monte Cassino. Motocyklistów nie mogło zabraknąć w ostatniej drodze Pani Joli.

Jolanta Zagajewska odeszła nagle. Zbyt wcześnie. Miała zaledwie 55 lat. W swych działaniach była niesamowita. Z ogromną pasją i oddaniem opiekowała się „Andersówką” – dworkiem, w którym urodził się gen. Anders, a w którym dziś szczególnie propaguje się pamięć o nim.

Gdy w maju uczestnicy Rajdu przyjechali do Krośniewic – spotkali się z ogromną życzliwością Pani Joli. Opowiedziała im wówczas historię gen. Andersa. Powiedziała też o swoim marzeniu – bardzo chciała pojechać na Monte Cassino. Nie zdążyła. Monte Cassino w pewnym sensie przyjechało do Niej. W sobotę motocykliści przywieźli do Krośniewic kamień ze wzgórza Monte Cassino. Przekazali go do „Andersówki” na ręce Pani Małgorzaty Przygockiej, dyrektor MOK w Krośniewicach.

Tekst: Artur Rytel-Andrianik, kwatermistrz Rajdu

Fot. MOK w Krośniewicach/Artur Rytel-Andrianik